W czasie wczorajszej konferencji prasowej, Premier Donald Tusk wypowiedział się przeciwko opodatkowaniu kabli w kanalizacji kablowej.
Jak już informowaliśmy na stronach KIKE, pomysł takiego opodatkowania forsuje część lokalnych JST, jako źródła dodatkowych przychodów. Przeciwko tej inicjatywie wypowiadają się nie tylko wszystkie izby branżowe i operatorzy, ale również strona rządowa i większość JST wykonujących inwestycje telekomunikacyjne (m.in., ale nie tylko w ramach projektów sieci wojewódzkich) oraz doceniających stymulujący wpływ projektów szerokopasmowych na rozwój gmin, wzrost PKB i lokalizację innych inwestycji na obszarach “uzbrojonych” telekomunikacyjnie.

W zapisie konferencji pada wyraźna deklaracja Premiera w tej sprawie (wyróżniona na czerwono w poniższym cytacie):

httpss://mac.gov.pl/aktualnosci/panstwo-blizej-obywateli-zadania-mac-na-najblizszy-czas

Budowa i rozwój sieci szerokopasmowych, opodatkowanie kabli

Z internetu może dziś korzystać ponad 70 proc. gospodarstw domowych. Praktycznie cała Polska jest w zasięgu sieci. Połowa gospodarstw domowych (16,9 mln osób) ma możliwość dostępu do szybkiego internetu: 30 Mb/s. Zgodnie z Europejską Agendą Cyfrową do 2020 r. możliwość podłączenia do szybkiego internetu powinien mieć każdy, zaś połowa gospodarstw domowych powinna korzystać z internetu co najmniej 100 Mb/s.

To dlatego Polska jest dziś największym w Europie placem budowy infrastruktury telekomunikacyjnej: budujemy ponad 45 tys. km sieci. To sieci szkieletowe i dystrybucyjne (internetowe autostrady) oraz inwestycje, dzięki nim przedsiębiorcy dostarczą internet do naszych domów(tzw. projekty ostatniej mili).

Najważniejsze inwestycje prowadzone są w ramach 14 kluczowych projektów wojewódzkich. Chodzi o to, by sieć dotarła także tam, gdzie inwestycje nie opłacają się komercyjnym operatorom.
Cztery projekty zostaną zakończone w tym roku (Lubuskie, Wielkopolskie, Dolnośląskie i Pomorskie). Dzięki temu możliwość dostępu do szybkiego internetu zyska ponad 2 mln obywateli. Kolejne projekty zostaną skończone w 2015 r. To da możliwość dostępu do szybkiego internetu dla kolejnych 6 mln obywateli.

W sumie do 2015 r. możliwość dostępu do internetu zostanie zapewniona 25 milionom obywateli– a to tylko w ramach kończonych teraz inwestycji. Równolegle przygotowaliśmy nowe plany, związane z nową perspektywą finansową Unii, gdzie tylko w ramach Polski Cyfrowej na budowę sieci przeznaczymy 1 mld euro.

Na konferencji prasowej dziennikarze pytali o opodatkowanie kabli umieszczonych w kanalizacji. Taki podatek wsparłby samorządy gminne. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji jest podatkowi przeciwne.

Premier Tusk podkreślił na konferencji, że choć rozumie starania samorządów, by zyskać nowe źródła dochodów, to jednak „danie im zielonego światła na opodatkowywanie jest ostatnim krokiem, na jaki powinniśmy sobie pozwolić”.

– W kontekście tego pytania – opowiadam się za szybkim internetem – powiedział premier. – Przekonują mnie argumenty MAC.