Jak zrobić z 3Play więcej „plejów”. Jak wprowadzić tanią i atrakcyjną ofertę telewizji do swojego portfolio. O tym rozmawialiśmy na ostatnim spotkaniu KIKE 2.0 w Katowicach, również o możliwości pozyskania funduszy na innowacyjne pomysły, o nowościach w ofercie firmy VERACOMP, i o nowym magazynie dla abonentów, który uświadomi dlaczego Internet lepiej zamówić u lokalnego operatora niż w wielkim telekomie.

Uczestnicy spotkania K2.0 w Katowicach

Spotkanie rozpoczął Krzysztof Czuszek prezentując Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego E-południe, które powstało w 2009 roku, by wspierać lokalnych operatorów ISP.

3Play – jak zrobić więcej „plejów”

Stowarzyszenie E-południe w ramach możliwych do pozyskania dotacji z funduszy europejskich (RPO Województwa Śląskiego – Priorytet I Badanie i rozwój technologii B+R, innowacje i przedsiębiorczość. Działanie/Poddziałanie 1.3 Transfer technologii i innowacji) pracuje nad wdrożeniem trzech projektów, które mogą stać się dodatkową usługą sprzedawaną razem z Internetem.

Nowe projekty Stowarzyszenia E-południe pozwolą poszerzyć portfolio usług lokalnych ISP.

Pierwszy dotyczy wdrażania usług VoIP. Przewiduje nabycie platformy SIP (która będzie ulokowana w Epix), oprogramowania komunikacyjnego i systemu bilingowego. Usługa ma być stosunkowo tania, głównie ze względu na automatyzację wielu procesów (między innymi przenoszalność numerów). W opracowaniu są dwa modele współpracy: HURT, gdzie operator współpracujący z projektem wykorzystuje platformę, by hurtowo wysyłać ruch telefoniczny i model DETAL, w którym operator wykorzystuje platformę do bezpośredniego terminowania terminali swoich abonentów.

Drugi projekt pozwoli zainteresowanym operatorom wprowadzić usługę optycznego monitoringu. Możliwe będą trzy modele współpracy: RESELLER, gdzie operator wykorzystuje w całości platformę zlokalizowaną w Epix (rekorder i wszystkie pozostałe elementy systemu znajdują się w Epix); model PARTNER, w którym operator wykorzystuje Epix w zakresie middleware i przechowywania danych, kamery i rekorder pozostają własnością operatora. Trzeci wariant BROKER, pozwala korzystać z middleware i systemu przechowywania danych w Epix, natomiast kamery i rekorder operator odsprzedaje abonentowi.

Trzeci projekt Stowarzyszenia przewiduje nabycie i wdrożenie platformy serwerowej umożliwiającej świadczenie usług Call Center. Przewidziane będą dwa modele współpracy.

Zapraszamy na stronę Stowarzyszenia, gdzie na bieżąco będą pojawiać się informacje o postępach w projektach: www.e-południe.pl Krzysztof Czuszek zaprasza również do współpracy i spierania projektów wszystkie osoby mające doświadczenie w zakresie prowadzonych wdrożeń.

EPIX – największy niekomercyjny węzeł w Polsce – węzeł Epix, będący pierwszym projektem prezentując Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego E-południe, jest obecnie największym niekomercyjnym węzłem wymiany ruchu w Polsce (liczy 86 ISP). Najważniejsze fizyczne punkty dostępu zlokalizowane są w Katowicach (ulice: Adamskiego, Koszarowa, Jordana, Uniwersytecka, Sądowa), w Sosnowcu („Żyleta”) i w Ostrawie (Czechy). Dzięki współpracy Stowarzyszenia E-południe z Tanim Łączem do węzła można się dostać praktycznie z dowolnego miejsca w Polsce. W węźle dostępne są między innymi usługi TV, VoIP. Na pytanie: gdzie się można dostać przez Epix, Krzysztof Czuszek odpowiada: „W zasadzie ciężko mi sobie przypomnieć, gdzie nie można…”. Węzeł nawiązał współpracę z TK Telekom, GTS CE, Sitel, Netia.

Tani kontent TV dla operatorów zrzeszonych w KIKE

Jest już podstawowy pakiet programów dla operatorów, którzy chcą wdrożyć telewizję do swojej oferty. Zawiera około 70 kanałów, w tym 8HD (abonent otrzyma między innymi: 6 kanałów filmowych, 3 sportowe, 4 rozrywkowe, 8 dokumentalnych, 3 dziecięce, 1 edukacyjny, 11 informacyjnych, 1 kulturalny, 4 lifestyle’owe, 7 muzycznych, 16 ogólnotematycznych, 1 religijny, wszystkie kanały regionalne TVP).

– „Taki krok był niezbędny, byśmy mogli być konkurencyjni na rynku. Wynegocjowane stawki licencyjne na to pozwolą.” – mówił Arkadiusz Binder, kierownik Grupy Roboczej, zajmującej się projektem Kontent KIKE. Cena pakietu jest bardzo atrakcyjna, szczegóły dostępne są dla firm, które zdecydują się przystąpić do projektu.

Leszek Mika (EVIO), Arkadiusz Binder (KIKE)

Podstawowe założenia projektu mają na celu uzyskanie możliwie najkrótszego okresu zwrotu inwestycji, najniższych stawek opłat licencyjnych, niskich opłat „minimum gwarantowanego” (opłata pobierana od operatorów, którzy budują bazę klientów i nie są w stanie zagwarantować odpowiedniej ilości abonentów, by od początku współpracy przejść na rozliczenie w oparciu o opłaty licencyjne). Operator przystępujący będzie całkowicie samodzielnym podmiotem oferującym usługę TV, umowy podpisywane będą bezpośrednio między operatorem a nadawcą kontentu. Projekt pozwala na podpisanie umów z nadawcami, natomiast kwestie rozwiązań technologicznych i sposobu dostarczenia sygnału TV pozostawia w kwestii lokalnych ISP.

– „Naszym marzeniem jest zrealizować projekt nowatorski, który nie udał się do tej pory nikomu wcześniej.” – tak o współpracy między EVIO i KIKE mówi Leszek Mika (EVIO), który jest osobą odpowiedzialną za podpisywanie umów między operatorami ISP i nadawcami kontentu. Jest to pierwszy projekt doprowadzony do skutku, w którym samodzielni mali i średni operatorzy „hurtowo” podpiszą umowy z nadawcami kontentu na warunkach tak preferencyjnych. Więcej informacji o projekcie można przeczytać w artykule (kliknij tutaj, aby przenieść się do tekstu).

Masz innowacyjny pomysł, nie masz funduszy na realizację?

Zainteresuj się Plantacją Biznesu Fundacji Nowe Technologie, której głównym celem jest merytoryczne i finansowe wspieranie osób, które mają pomysł na biznes, ale nie mają finansowego zaplecza, by go realizować (może to być również innowacyjny pomysł na udoskonalenie projektu już istniejącego). Dzięki fundacji można uzyskać 100% finansowania projektu (do 200 tyś EUR na pomysł lub powyżej 200 tyś EUR dzięki współpracy Fundacji z Polish Ivestment Found). Pomysłodawca zyskuje pakiet większościowy w nowopowstałej spółce (fundacja obejmuje od 20% do 49% udziałów). Fundacja w okresie od 2 do 10 lat wychodzi ze spółki, kiedy firma staje się całkowicie samodzielna na rynku. Obecny nabór wniosków zakończył się 5 listopada, kolejny rozpoczyna się 15 stycznia 2013r. Wsparcie skierowane jest do osób chcących założyć nową firmę, nie do firm już istniejących. Zapraszamy na stronę Fundacji Nowe Technologie: www.fundacjanowetechnologie.pl

ZHONE, czyli co z nowości w VERACOMP

Maciej Stawiarski przedstawił produkty firmy ZHONE, z uwypukleniem rozwiązań GPON. W prezentacji mogliśmy poznać między innymi urządzenia typu 1U serii MXK (firma oferuje 4 wersje różniące się głównie ilością portów GPON i Uplink, posiadające do 8 portów o przepustowości 10Gbps ). Zobaczyliśmy najpopularniejszą serię końcówek ZHONE – OLT seria 24xx (w cenie poniżej 100USD). Jak zapewniał Pan Maciej, warto się zainteresować ofertą ZHONE z kilku powodów, ceny tej marki stały się zdecydowanie konkurencyjne, urządzenia zostały przeprojektowane tak by uniknąć „wąskich gardeł” (wcześniejsza seria MALP miała ograniczenia magistrali rzędu 3Gbps, w nowych produktach ten problem zlikwidowano, umożliwiając przepustowość 10Gbps). Firma VERACOMP posiada również w ofercie systemy zarządzania elementami sieci. Zapraszamy na stronę firmy VERACOMP: www.veracomp.pl

Nowy magazyn dla abonenta „Twój Internet”

„Twój Internet” to nowy magazyn, który skierowany jest bezpośrednio do abonentów jak również do osób potencjalnie zainteresowanych dostępem do sieci i innych usług z tym związanych. Niewielkie objętościowo pismo ma uświadamiać odbiorcy czym jest Internet, jak działa, ale też przede wszystkim dlaczego warto wybierać lokalnych operatorów przed wielkimi telekomami. Magazyn dostępny jest w wersji papierowej i elektronicznej, redakcja zaprasza wszystkich lokalnych ISP do współpracy. Więcej informacji na stronie: www.twojinternet.pl

.

.

.

Galeria zdjęć ze spotkania oraz materiały video dostępne są w galerii KIKE

(video – wkrótce)