W dniach 7-8 czerwca w Lublinie odbyły się Targi Technologii Szerokopasmowych INFOSTRADA 2011. Inicjatywa ta nawiązuje do realizacji projektu “Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej”. Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej objęła patronat nad wydarzeniem, członkowie zarządu KIKE spotkali się z lokalnymi operatorami, zaprezentowali korzyści płynące z przynależności do Izby.

Program targów koncentrował się na w głównej mierze na działaniach realizowanych przez lub przy współpracy z MSWiA. Omawiano rolę wybranych projektów teleinformatycznych w Planie Informatyzacji Państwa (ePUAP2, ST112, pl.ID).

Spotkanie KIKE 2.0, które odbyło się w pierwszym dniu targów, miało nieco inny wymiar niż dotychczas. Członkowie zarządu KIKE skupili się głównie na przedstawieniu zasad działania Izby, omówieniu najważniejszych projektów (Tanie Łącze, SEZ, SEW, Projekt Rozproszonych Stacji Czołowych). Dla wielu z przybyłych lokalnych operatorów ISP był to pierwszy kontakt z KIKE. Cieszymy się, że zainteresowanie było znaczące.
W trakcie prezentacji, Arkadiusz Binder, Kamil Kurek, Marek Rockstein, Andrzej Owczarek i Grzegorz Giecko, w bezpośredniej dyskusji z uczestnikami, i na podstawie przykładów zaczerpniętych z praktyki, wyjaśniali wymierne korzyści dla firm, które zdecydowały się przyłączyć do wspólnych działań Izby.

– “Obecnie jest to blisko 200 firm, których doświadczenie łączy się we wspólną całość i pozwala na wzajemny rozwój wszystkich zrzeszonych lokalnych ISP… ” – mówił wiceprezes KIKE Kamil Kurek – “… projekty, które rozwijamy – doświadczenia, którym się wymieniamy, pozwalają nam unikać błędnych dróg, wydeptanych przez kogoś wcześniej.”

– “Zasada jest prosta…” – mówił Arkadiusz Binder prezentując Tanie Łącze – “… im jest nas więcej w projekcie, tym ceny za transmisję są niższe. KIKE nie pośredniczy w zakupie, jedynie czuwa nad organizacją całości. Wstępując do projektu zyskujesz cenę, na którą nie mógłbyś liczyć negocjując bezpośrednio z dostawcą”.

– “System hurtowych zakupów urządzeń teletransmisyjnych dla uczestników KIKE pozwala każdej z należących do Izby firm uzyskać nie tylko rzeczywiście atrakcyjne ceny, ale również na wymianę informacji o sprzęcie, który najlepiej się sprawdza. Dostawcy traktują nas jak jednego dużego odbiorcę, dlatego ceny jakie uzyskujemy nie są, i nie będą dostępne dla indywidualnych lokalnych operatorów ISP.” – stwierdził w wypowiedzi do przybyłych na spotkanie Marek Rockstein.

KIKE pracuje nad rozwojem Projektu Rozproszonych Stacji Czołowych, który pozwoli lokalnym operatorom na dostarczanie telewizji internetowej w cenach konkurencyjnych w stosunku do dużych operatorów. Zaletą systemu będzie specjalna redundancja sygnału, umożliwiająca odbiór w przypadku awarii sieci.

– “Jeżeli klient nie ma przez chwilę internetu, zwykle jest to w stanie przeżyć, ale jeżeli w środku najważniejszego programu zabierzecie widzowi sygnał, jutro przyjdzie wam wypowiedzieć umowę. Dlatego nasza telewizja będzie zapobiegać takim sytuacjom.” – pół żartem, pół serio mówił Andrzej Owczarek, prezentując z Arkadiuszem Binderem projekt telewizji dla lokalnych operatorów.

Patronat nad targami objęli również (między innymi) : Centrum Projektów Informatycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Prezydent Miasta Lublin i Marszałek Województwa Lubelskiego. Patronat medialny objęło szereg wydawnictw i portali branżowych, a także lubelska telewizja, radio i prasa regionalna.

Zapraszamy również do podsumowania nadesłanego przez organizatorów targów INFOSTRADA 2011 (kliknij tutaj, aby pobrać plik PDF)

Galeria

Grzegorz Giecko – członek zarządu KIKE i jeden z pierwszych lokalnych ISP w Lublinie.

Nieformalna część KIKE2.0 – pytania i odpowiedzi, czyli rozmowy na temat KIKE.

Stoisko wystawiennicze KIKE – znajdowaliśmy się w samym centrum głównej hali.
Dziękujemy tym, którzy przyszli nas odwiedzić, porozmawiać.

QuadroCopter KIKE – jedna z atrakcji, która przyciągała każdego
na nasze stoisko. Latająca maszyna z adresem KIKE.PL wędrowała między wszystkimi,
wzbudzając zainteresowanie każdego przybyłego na targi…

… włącznie z mediami. Krzysztof Włodarczyk przy okazji QuadroCoptera rozmawia o KIKE
z redaktorem Radia WNET.pl