Połączenie XXV Konferencji Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej i Zjazdu MiŚOT przyniosło rekordową frekwencję zarówno uczestników jak i wystawców, a także wyjątkowo obszerną agendę merytoryczną realizowaną równolegle w czterech salach prelekcyjnych hotelu DoubleTree by Hilton Łódź. W prelekcjach i panelach dyskusyjnych głos zabrało wielu ekspertów rynku ISP, przedstawicieli administracji publicznej oraz instytucji związanych z branżą telekomunikacyjną, jak i samych operatorów telekomunikacyjnych sektora MŚP.

W konferencji wzięło udział ponad 900 uczestników i ponad 60 wystawców.Dzięki ścisłej współpracy ze Stowarzyszeniem e-Południe, bardzo wielu małych i średnich operatorów uczestniczyło w organizowanym przez nas wydarzeniu po raz pierwszy” – podkreśla Mariusz Filipiak, prezes zarządu KIKE Events. W rozmowach podsumowujących wydarzenie, często wskazywano także dogodną lokalizację konferencji w centrum Polski, możliwość spotkania w wyjątkowo szerokim gronie oraz różnorodność poruszanych tematów.

Mocny start z podpisaniem umowy KIKE-NASK

We wtorek 19 listopada, tuż po rozpoczęciu konferencji, nastąpiło podpisanie pomiędzy KIKE i NASK S.A. umowy o współpracy w zakresie usług cyberbezpieczeństwa. „Podpisana umowa pomiędzy KIKE a NASK dotyczy konkretnych rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa – stwierdził Wiesław Łodzikowski, Dyrektor Pionu Technologii w NASK – Na jej mocy będziemy podnosić poziom kwalifikacji pracowników telekomunikacji poprzez warsztaty, będziemy bardziej wychodzić naprzeciw potrzebom naszych klientów oraz sukcesywnie podnosić ich świadomość w zakresie wyzwań świata Internetu. Umowa, którą podpisaliśmy, pozwoli też w efekcie na zaoferowanie usługi, na którą nie stać byłoby pojedynczych operatorów zrzeszonych w Izbie.

Współkorzystanie z sieci oraz kierunki rozwoju 5G – wiodącymi tematami XXV Konferencji KIKE i Zjazdu MiŚOT.

Prezes UKE, pan Marcin Cichy, przedstawił w swym wystąpieniu potencjalne możliwości wykorzystania częstotliwości radiowych przez małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych oraz ich implementacji na potrzeby sieci 5G. Zapowiedział przy tym aukcje planowane na wybrane częstotliwości i otwartość na propozycje środowiska ISP związane z ich użytkowaniem. W dalszej części konferencji tematyka sieci 5G została też bardzo szeroko omówiona oraz zaprezentowane zostały sposoby jej nowatorskiego wykorzystania.

Społeczeństwo korzysta z Internetu i chce przesyłać coraz większe ilości danych – mówił doktor Andrzej Rychlik z Politechniki Łódzkiej – 5G jest wciąż infrastrukturą płaską, a kolejne generacje pozwolą na rozwiązania przestrzenne, takie na przykład jak kierowanie dronami. Jakość sygnału 5G w miejscach, gdzie została wdrożona jest jednak tak wysoka, że użytkownicy decydują się na korzystanie tylko z niej. To niekorzystne zjawisko. Należy równolegle promować i rozbudowywać rozwiązania WiFi.

Warto przy tym podkreślić, że to właśnie Łódź została wytypowana do pionierskiego wprowadzenia tej technologii w Polsce.

Szczególnym zainteresowaniem uczestników cieszyło się również wystąpienie pani minister Wandy Buk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, która podczas otwarcia drugiego dnia konferencji wskazywała dalsze plany działań ministerstwa:

Zdecydowaliśmy się napisać nowe prawo telekomunikacyjne, ponieważ duże zmiany w tym zakresie i tak wynikają z konieczności wdrożenia Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej. Niezależnie od prac toczących się w naszym ministerstwie, chcemy też otrzymać informacje od operatorów dotyczące ich oczekiwań związanych z tą regulacją. 

Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zaznaczył natomiast, że reprezentowane przez niego środowisko może zmienić polską gospodarkę i zapowiedział przygotowanie listy problemów adresowanej do parlamentarzystów.

Ze względu na dużą liczbę ważnych dla operatorów spraw, którymi zajmuje się Grupa Robocza KIKE do spraw Administracji Publicznej (GRAP), wielu uczestników konferencji wytrwało do jej samego końca, aby usłyszeć szczegółowe omówienie tych kwestii i aktualnie prowadzonych przez Izbę projektów.

Integracja środowiska ISP w różnych odsłonach

W poniedziałek, 18 listopada, w dniu poprzedzającym XXV Konferencję KIKE & Zjazd MiŚOT, organizatorzy zaproponowali uczestnikom osiem różnych szkoleń i warsztatów z zakresu rozwoju technologii, zagadnień prawnych, treningu umiejętności sprzedażowych oraz rozrywkowo-integracyjnych, podczas których uczestnicy mieli szansę zapoznać się z warsztatem sztuki filmowej. W wyniku tych ostatnich nakręcono cztery sceny kultowych filmów polskich z udziałem uczestników konferencji. Filmy te stanowiły część artystyczną wieczoru Filmowej Gali KIKE.

Pierwszego wieczora zwanego tradycyjnie „Before party”, uczestnicy bawili się w rytmie mocnego rocka, któremu brzmienie nadał koncert nowo powstałego cover bandu „Gwiazda Wieczoru” z gościnnym udziałem Wojtka Cugowskiego. Partnerem tego wieczoru a jednocześnie Partnerem strategicznym całego wydarzenia była firma HUAWEI.

Kulminacyjnym momentem konferencji była Wielka Gala Filmowa, której Gospodarzem została firma OPTOMER z Łodzi. Z uwagi na fakt, że DoubleTree by Hilton Łódź powstał w miejscu dawnych hal Wytwórni Filmów Fabularnych, organizatorzy wykorzystali jego filmowy klimat do stworzenia scenariusza Filmowej Gali KIKE.

Podczas tego wieczoru przyznano nagrody i wyróżnienia w projekcie TELE.ODPOWIEDZIALNY 2019, inicjatywy wspierającej przedsiębiorców branży ISP w prowadzeniu działań zgodnych z zasadami CSR. W plebiscycie przeprowadzonym przez Stowarzyszenie e-Południe, nagrodzona została firma INTERKONEKT z Wolbromia, a wyróżnienia  otrzymały firmy: ART-COM, IT4 oraz HLG.

W kolejnej części programu Gali KIKE, uczestnicy mogli zobaczyć efekty Warsztatów Filmowych z XBEST.pl i fragmenty czterech polskich filmów w wykonaniu uczestników konferencji. Autorzy najlepszych produkcji otrzymali pamiątkowe statuetki.

W kulminacyjnym momencie Gali KIKE wręczono nagrodę KIKE Connector 2019, którą otrzymała Wiceminister Cyfryzacji, pani Wanda Buk oraz wyróżnienie KIKE Innowator 2019, które przyznano firmie Leon Sp. z o.o. Tradycyjnie, na koniec części oficjalnej powitano na scenie nowych członków Izby KIKE. 

Firma OPTOMER jako gospodarz wieczoru zaprosił na scenę gwiazdę wieczoru: zespół ENEJ, który roztańczył uczestników wydarzenia, trwającego potem do późnych godzin nocnych.

Podsumowanie XXV Konferencji KIKE i Zjazdu MiŚOT

Rekordową konferencję zorganizowaną przez Krajową Izbę Komunikacji Ethernethowej i Stowarzyszenie e-Południe uważam za nasz wspólny sukces i milowy krok w stronę integracji środowiska małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych – podkreślił Karol Skupień, prezes KIKE.

Nie było dotychczas lepszej konferencji dla naszego środowiska i nie chodzi tu tylko o liczbę uczestników, ale o wszystko co się na niej i w związku z nią wydarzyło – podsumował wydarzenie Krzysztof Czuszek, członek zarządu Stowarzyszenia e-Południe.

Organizatorami wydarzenia byli: Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej (KIKE), Stowarzyszenie e-Południe, magazyn ICT Professional, węzeł wymiany ruchu E-PIX oraz agencja MdM.

Patronat Honorowy objęli: Ministerstwo Cyfryzacji, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

W gronie firm, które znalazły się wśród wyróżnionych Partnerów wydarzenia zostali: Partner Strategiczny – HUAWEI, Partnerzy Platynowi – OPTOMER oraz XBEST.PL, Partner Złoty – SGT SA (telewizja JAMBOX) oraz TVIP, Partnerzy Srebrni: Comfortel, TP-Link, CELLCO oraz Partnerzy Brązowi: VERACOMP, NETIA, D-Link, ORANGE, LoVo oraz INFRADATA.

Wśród wystawców pojawiły się również firmy i partnerzy: Impakt, Nasza Wizja, Ovigo, Tauron, UPC Polska, Voice Net, Korbank, Network Expert, BCAST, AM Technologies, Inter Project, Alfa Extranet, Autar, Filmat, Chilian, Cyberteam, Falesia Systemy, Intellinet Network Solutions, JD System, Neksum, Vector Solutions, AMS System, ATM, ATMOS, AVM GMBH, C&C Partners, Impet Computers, Terma, 3S, Batna, Gamm-Bud, MP-Technik, 3S, Altar Sara, Atman, Cabinex, LMS+, Kontel, Juniper Networks, Mattebox, TV Regio, Rate Art, FiberHome, Fiberon, Grandstream, FCA, Fiberm, WRIX, InterLab, Cambium Networks, Deutsche Welle, AVIOS, Media-com, iNet Group, Metroport oraz Fast Service.

Patroni Medialni wydarzenia to: Telko.in, TV SAT MAGAZYN, Okablowani.pl, ICT Professional, EventowaBlogerka.pl, TelePRO, Telekabel.

Organizacja współpracujące obecne na wydarzeniu: PIKE, Mediakom, MediaForum, ZTK w Polsce IG.

Partnerami merytorycznymi zostali: Kancelaria itB Legal Bazański Grabiec, Kancelaria Prawna Media

O Izbie KIKE:

KIKE – Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej istnieje od 2008 roku, kiedy grupa lokalnych operatorów z całej Polski postanowiła zawiązać formalną współpracę pod postacią izby gospodarczej, celem której jest wspieranie rodzimego rynku telekomunikacyjnego w sektorze MŚP. Zrzeszamy lokalnych operatorów telekomunikacyjnych, świadczących usługi w technologii Fiber, Ethernet i WiFi a także dostawców usług i produktów dla branży ICT współpracujących z członkami Izby. Firmy pod egidą KIKE budują konkurencyjną ofertę rynkową usług związanych z Internetem, telewizją IPTV, telefonią cyfrową VoIP oraz z nowoczesnymi usługami wykraczającymi poza standardowe triple-play. KIKE, jako izba gospodarcza, skupia się na wspieraniu merytorycznym, prawnym i lobbingowym środowiska operatorów oraz na szeroko rozumianej integracji branży operatorów ISP. ( www.kike.pl )

O Stowarzyszeniu e-Południe:

E-południe – telekomunikacyjny klaster gospodarczy działający w formie stowarzyszenia. Działa  dla środowiska małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych. Animuje projekty, które wspierają branżę i wzmacniają potencjał MiŚOT (www.misot.pl). Udowadnia, że konkurencja zarówno na lokalnym rynku, jak i ze strony telekomów, okazuje się czynnikiem stymulującym rozpoczęcie współpracy. Podkreśla, że lokalny charakter usług w zderzeniu z gigantami branży wcale nie musi oznaczać przegranej pozycji, ale wręcz ją wzmacnia. Sukcesem klastra jest projekt EPIX (www.epix.net.pl) pierwszy w Polsce i szósty w Europie węzeł wymiany ruchu, który w tym wypadku jest również węzłem integracji MiŚOT. Ponad 700 firm codziennie czerpie realne korzyści z efektów współpracy.